17 rocznica uchwalenia Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych | 13.12.2023
13.12.2023
Grudzień to ważny miesiąc dla społeczności osób z niepełnosprawnościami oraz ludzi zajmujących się dostępnością. Niedawno, 3 grudnia, był obchodzony Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Dziś przypada kolejna rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Pomysłodawcą jej uchwalenia, podobnie jak w przypadku Międzynarodowego Dnia, była Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Konwencja została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 13 grudnia 2006 roku w Nowym Jorku. Ostateczne zobowiązanie do wdrożenia jej zapisów, Polska złożyła 6 września 2012.
Konwencja to obecnie najważniejszy dokument dotyczący sytuacji osób z niepełnosprawnościami na świecie. Wynikają z niej konkretne rozwiązania w państwach członkowskich ONZ. Do postanowień Konwencji odwołuje się bezpośrednio Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Także w Dyrektywie Parlamentu i Rady Unii Europejskiej, będącej podstawą dla Ustawy o dostępności cyfrowej, jej twórcy powołują się na Konwencję.
Najważniejsze postanowienia Konwencji:
- szacunek i akceptacja dla osób niepełnosprawnych, którym przysługują wszystkie prawa człowieka oraz zakaz dyskryminacji,
- dostępność do wszystkich sfer życia społecznego: edukacja, praca, służba zdrowia i rehabilitacja, korzystanie z przestrzeni publicznych, oferty kulturalnej, mediów i technologii wspierających;
- prawo do samodzielnego życia i integracji z innymi ludźmi,
- prawo do swobodnego przemieszczania się.
Nad realizacją Konwencji czuwa Komitet ds. Osób Niepełnosprawnych ONZ, natomiast w Polsce Biuro Rzecznika Rządu ds. Osób z Niepełnosprawnościami oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
Projekt AST OTWARTA był nowatorskim i unikalnym projektem dającym szanse na przełamanie stereotypów i zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami na skalę nie tylko polskich uczelni artystycznych, ale szeroko rozumianego teatru. Jego celem było wypracowanie rozwiązań, które są odpowiedzią na konkretne braki środowiska wyższego szkolnictwa artystycznego i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rezultatem jest szeroki plan działania pozwalający na przezwyciężenie trudności w postrzeganiu i myśleniu o osobach z niepełnosprawnościami i ich miejscu w dostępnej uczelni teatralnej, a co za tym idzie w teatrze. Realizacja projektu pozwoliła na kompleksowe i trwałe wypracowanie rozwiązań umożliwiających budowanie strategii działania AST w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami, które ze względu na swoją kondycję psychofizyczną nie mogą w pełni uczestniczyć w procesie kształcenia i korzystać z oferty Uczelni.
PEŁNOMOCNICZKAMI REKTORA DS. OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI są dr Marta Bryś oraz mgr Weronika Kowalska, pedagożki Wydziału Aktorskiego w Krakowie; e- mail: dostepnosc@ast.krakow.pl
Strona internetowa Pełnomocniczek Rektora AST ds. Osób z Niepełnosprawnościami