Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami | 3.12.2023
03.12.2023
Co roku, 3 grudnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1992 roku. Święto powstało dzięki staraniom Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Według statystyk, ponad 15 procent osób doświadcza niepełnosprawności.
Dostępność wiąże się z wszystkimi obszarami życia osób z niepełnosprawnościami. Obejmuje takie kwestie jak: możliwość korzystania z przestrzeni publicznej, edukacja i praca, rehabilitacja i ochrona zdrowia, dostęp do mediów i technologii, uczestnictwo w życiu kulturalnym.
Pomysł wprowadzenia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami pojawił się podczas Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983-1992). Był to projekt ONZ informujący o prawach i nadziejach ludzi należących do tej różnorodnej grupy. Zwracał też uwagę na bariery i wyzwania, z jakimi się mierzą w codziennym życiu. Jednym z najważniejszych zadań było zwiększenie świadomości władz państwowych na temat konieczności wprowadzenia zmian prawnych i instytucjonalnych, służących poprawie sytuacji osób z niepełnosprawnościami.
Podczas Dekady określono, że celem działań związanych z dostępnością ma być zapewnienie możliwości pełnego, aktywnego udziału we wszystkich sferach życia, bez względu na poziom sprawności.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami w 2023 roku odbywa się pod hasłem: „Zjednoczeni w działaniu, by ratować i osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju dla ludzi z niepełnosprawnościami, razem z nimi i przez nich”. W obchody święta włączają się różne instytucje, jak choćby Komisja Europejska, organizująca konkurs na najbardziej dostępne miasto w Unii Europejskiej. To doskonała okazja, by wesprzeć osoby doświadczające niepełnosprawności, okazując im swoją życzliwość poprzez pomoc w pokonaniu jakiejś bariery, czy rozmowę i poznanie ich perspektywy.
Dla społeczności Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie dostępność oraz potrzeby osób z niepełnosprawnościami są ważne. Działamy, by nasza Akademia była miejscem otwartym dla pracowników, studentów oraz gości -w tym widzów odwiedzających Teatr AST.
Projekt AST OTWARTA był nowatorskim i unikalnym projektem dającym szanse na przełamanie stereotypów i zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami na skalę nie tylko polskich uczelni artystycznych, ale szeroko rozumianego teatru. Jego celem było wypracowanie rozwiązań, które są odpowiedzią na konkretne braki środowiska wyższego szkolnictwa artystycznego i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rezultatem jest szeroki plan działania pozwalający na przezwyciężenie trudności w postrzeganiu i myśleniu o osobach z niepełnosprawnościami i ich miejscu w dostępnej uczelni teatralnej, a co za tym idzie w teatrze. Realizacja projektu pozwoliła na kompleksowe i trwałe wypracowanie rozwiązań umożliwiających budowanie strategii działania AST w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami, które ze względu na swoją kondycję psychofizyczną nie mogą w pełni uczestniczyć w procesie kształcenia i korzystać z oferty Uczelni.
Pełnomocniczkami Rektora ds. osób z niepełnosprawnościami są dr Marta Bryś oraz mgr Weronika Kowalska, pedagożki Wydziału Aktorskiego w Krakowie; e-mail: dostepnosc@ast.krakow.pl