Powołanie Zewnętrznej Rzeczniczki ds. Etyki
25.03.2021
Nina Gabryś
Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Historii, na specjalizacji historii antropologicznej, skupiając się w swojej pracy naukowej na historii wykluczenia, stygmatyzacji i historii kobiet. Od wielu lat współpracuje ze stowarzyszeniami i innymi organizacjami zajmującymi się problematyką równościową. Była współzałożycielką i wiceprezeską Stowarzyszenia „Sto Lat Głosu Kobiet”, w ramach którego organizowała m.in. ogólnopolskie obchody stulecia przyznania Polkom praw wyborczych oraz była autorką akcji „Kultura niepodległa kobiet”.
Od roku 2019 jest Przewodniczącą Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Krakowa. W ramach działań Rady współorganizowała liczne wydarzenia dotyczące praw człowieka i procedur antydyskryminacyjnych oraz była współautorką poradnika dla osób podwójnie wykluczonych w pandemii.
Z początkiem roku 2021 objęła funkcję Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki równościowej. Jest odpowiedzialna m.in. za przygotowanie planu działań na rzecz równości i polityki antydyskryminacyjnej w mieście Kraków, opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie zasad równego traktowania i podstawowych praw człowieka oraz przygotowywanie projektów programów i kampanii społecznych podnoszących poziom świadomości społecznej w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji różnych grup społecznych.
Była inicjatorką uchwał o powołaniu kampanii o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet, uchwały o utworzeniu programu profilaktyki raka piersi u młodych kobiet oraz programu warsztatów z edukacji seksualnej dla młodzieży w krakowskich szkołach. W swojej pracy podejmowała liczne działania mające na celu zwiększenie dostępności krakowskich urzędów dla osób niewidzących i niedowidzących oraz na rzecz dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, a także działania na rzecz cudzoziemców mieszkających w Krakowie w zakresie zwiększenia dostępności krakowskich instytucji kultury i miejskiej komunikacji do ich potrzeb.
Jest członkinią zespołu roboczego działającego przy Radzie Europy SOGI Unit pod hasłem „Polish cities towards Equality and Non-discrimination” i zasiada w Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania przy Związku Miast Polskich. Jest także stypendystką międzynarodowego programu „Humanity in Action” oraz „Advanced Leadership Program for Top Talents” organizowanego przez Center for Leadership.
Autorka fotografii: Agnieszka Fiejka
Uprzejmie informuję społeczność AST, że po rozmowie z Samorządem Studentów zdecydowałam się na powołanie Zewnętrznej Rzeczniczki ds. Etyki.
Pani Nina Gabryś, która od dawna prowadzi działalność przeciwko wszelkiej dyskryminacji i mobbingowi, będzie przyjmowała zgłoszenia od osób poszkodowanych, które wolałyby je powierzyć osobie zaufanej, ale niezwiązanej w żaden sposób ze strukturami Uczelni. Pomoże nam też w podejmowaniu działań prowadzących do budowania bezpiecznej przestrzeni.
Poniżej załączam wiadomości o naszej nowej Rzeczniczce. W najbliższych dniach poinformuję Państwa
o sposobach komunikowania się z nią. Zorganizuję również spotkania, na których będą Państwo mogli poznać Panią Ninę Gabryś, zadać jej pytania, a także zgłosić uwagi dotyczące systemu zapobiegania przemocy w AST.
Z poważaniem,
Rektor AST
prof. dr hab. Dorota Segda