Nagrody Miesięcznika „Teatr” dla Romana Gancarczyka i Agnieszki Przepiórskiej
04.09.2023
Miesięcznik „Teatr” ogłosił zdobywców nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru za miniony rok. Te prestiżowe nagrody najstarszego polskiego pisma teatralnego przyznawane są niezmiennie od 1984 roku. W tym roku w gronie nagrodzonych znalazło się dwoje artystów związanych z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
Jury w składzie: Dominik Gac, Katarzyna Flader-Rzeszowska, Szymon Kazimierczak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Katarzyna Tokarska-Stangret, przyznało następujące nagrody:
- Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki w sezonie 2022/2023 otrzymała Agnieszka Przepiórska za rolę Barbary Sadowskiej w spektaklu „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” Piotra Rowickiego w reżyserii Anny Gryszkówny wyprodukowanym przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie oraz w uznaniu za wkład w rozwój monodramu biograficznego.
Dr Agnieszka Przepiórska jest pedagożką AST Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.
- Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszego aktora w sezonie 2022/2023 otrzymał Roman Gancarczyk za rolę Jamesa Tyrone’a w spektaklu „Pewnego długiego dnia” na podstawie „Long Day’s Journey into Night” Eugene’a O’Neilla w reżyserii Luka Percevala w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Dr hab. Roman Gancarczyk jest pedagogiem Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie.
- Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2022/2023 otrzymał Wojciech Faruga za reżyserię „Dekalogu” na podstawie „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie.
- Nagrodę Specjalną „Teatru” otrzymali Twórcy i Twórczynie spektaklu „1989” za brawurową, zniuansowaną i opowiedzianą współczesnym językiem estetycznym interpretację wydarzeń z najnowszej historii Polski, których przywołanie staje się pytaniem o możliwość istnienia narodowej wspólnoty,
Gratulujemy serdecznie wszystkim nagrodzonym.