Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch, HfS | uczelnia partnerska w ramach Programu Erasmus+
25.03.2024
Akademia Sztuk Dramatycznych im. Ernsta Buscha w Berlinie (Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch, HfS), z siedzibą w berlińskiej dzielnicy Niederschöneweide, została założona w 1951 roku jako Narodowa Szkoła Teatralna w Berlinie ze statusem uczelni wyższej. W 1981 roku otrzymał status uniwersytetu, a rok później zmieniono nazwę na cześć piosenkarza i wschodnioniemieckiego aktora Ernsta Buscha.
W tym czasie szkoła mieściła się w budynku szkolnym w Marzahn. Czołowymi nauczycielami byli Rudolf Penka i Kurt Veth (obaj dyrektorzy szkoły), Wolfgang Engel, Thomas Langhoff, Ursula Karusseit, Hans-Georg Simmgen i Jutta Hoffmann; inni to nauczycielka tańca Hilde Buchenwald i jako trener mowy poeta Karl Mickel. W Niemczech Wschodnich szkoła była uważana za wylęgarnię talentów.
W Akademii Sztuk Dramatycznych im. Ernsta Buscha w Berlinie kształci się około 90 studentów na kierunkach teatr, lalkarstwo, reżyseria i taniec. Uczelnia wykorzystuje Berliński Teatr Robotniczy jako miejsce spotkań. Co roku wystawianych jest około 15 przedstawień. HfS jest instytucją członkowską Stałej Konferencji Kształcenia Aktorów (SKS).
W 2004 roku uczelnia zdobyła Berlin Art Prize, a szerszą sławę zyskała dzięki wieloletniemu dokumentowi Andresa Veiela „Addicted to Acting” (1997–2004).
W 2011 roku akademia przeniosła się do dawnych warsztatów teatralnych w Berlinie, gdzie dokonano specjalnie przebudowy i rozbudowy budynku.
W roku akademickim 2023/2024 AST zrealizowała jedną mobilność studencką w HfS.
Relacja z pobytu na studiach:
Informacje na temat możliwości wyjazdu na studia oraz praktyki w ramach Programu Erasmus+ dostępne na stronie: Program Erasmus+ – Akademia Sztuk Teatralnych (ast.krakow.pl)
Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej.
Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.