AST solidarna z Ukrainą | 24.02.2023
24.02.2023
W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie cała społeczność Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie myślami jest z ofiarami rosyjskiej napaści.
Zachęcamy jednocześnie do wsparcia finansowego akcji pomocy prowadzonych przez Polską Akcję Humanitarną.
Kalendarium | AST solidarna z Ukrainą
Tuż po wybuchu wojny flaga Ukrainy, decyzją władz AST z poparciem społeczności akademickiej, zawisła na wszystkich użytkowanych przez AST budynkach w Krakowie, Wrocławiu i Bytomiu.
Władze AST zdecydowały o udostępnieniu sali gimnastycznej w budynku AST w Krakowie przy ul. Warszawskiej 5 (gdzie mieści się dom studencki) i pokoju gościnnego
przy ul. Straszewskiego 21-22 na zakwaterowanie osób uchodźczych z Ukrainy. Kilkadziesiąt osób, przede wszystkich matek z dziećmi i osób starszych mieszkało w tych budynkach od 1 marca do 31 maja 2022 r. Małopolski Urząd Wojewódzki na podstawie umów zawieranych z AST finansował zakwaterowanie i wyżywienie.
Studenci AST z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w pomoc, zorganizowali dyżury w budynku, służyli wsparciem.
Oprócz pomocy rządowej osoby uchodźcze otrzymały pomoc rzeczową i finansową od osób zatrudnionych w AST (odzież, środki czystości, zabawki i książki dla dzieci, żywność, leki).
Trzy studentki z Narodowego Uniwersytetu Sztuki im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie zostały przyjęte na studia na Wydziale Lalkarskim AST Filia we Wrocławiu, na podstawie zgody na przeniesienie udzielonej przez rektora charkowskiej uczelni. Studentki na podstawie decyzji rektor AST zostały zwolnione z opłat za studia i otrzymały stypendium. Studentki aktywnie uczestniczą w życiu społeczności akademickiej, zorganizowały warsztaty plastyczno-ruchowe dla ukraińskich dzieci, przygotowały spektakl ,,Historia Ukrainy”, wykonany przez nie w języku ukraińskim w AST Filia we Wrocławiu (wywiad ze studentkami do odsłuchania na stronie Kultura Futura: Historię tworzą ludzie – rozmowa z aktorkami z teatru Gas).
Studenci i studentki Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, z własnej inicjatywy i we współpracy ze studentami dwóch pozostałych krakowskich uczelni artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej, zorganizowali koncert charytatywny pt. „Na żółto i na niebiesko”, połączony z aukcją, z której całkowity dochód (73 672 zł) został przeznaczony na pomoc humanitarną dla Ukrainy, dla Fundacji Serhiya Prytuly. Koncert odbył się na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego AST
w Krakowie 2 kwietnia 2022 r., Uczelnia użyczyła miejsca i wsparła studentów organizacyjnie, pracownicy AST bez wynagrodzenia uczestniczyli w organizacji i realizacji koncertu. W organizacji i wykonaniu koncertu uczestniczyli studenci trzech krakowskich uczelni artystycznych oraz studenci AST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, wśród nich znajdowały się także młode osoby z Ukrainy i Białorusi, studiujące w Krakowie. Koncert był transmitowany w Internecie i jest dostępny online.
Studenci i studentki AST Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu również zorganizowali z własnej inicjatywy koncert charytatywny ,,Jeszcze…”, który odbył się 12 marca 2022 roku na Scenie im. Tadeusza Różewicza w AST Filia we Wrocławiu. Uczestniczyli w nim studenci i absolwenci Uczelni,
a w przygotowaniach pomogli pedagodzy AST Filia we Wrocławiu. W koncercie wzięła również udział ukraińska pianistka Yulia Hohlova. Po koncercie została przeprowadzona zbiórka Polskiej Akcji Humanitarnej, zebrano ok. 5 000 zł.
Studentki i studenci AST w Krakowie aktywnie włączyli się w pomoc osobom uchodźczym z Ukrainy, m.in. kwestując na ulicach Krakowa. Ze zbiórki przekazano Polskiej Akcji Humanitarnej SOS UKRAINA kwotę ponad 25 000 zł.
W budynkach AST w Krakowie, Wrocławiu i Bytomiu przeprowadzono zbiórkę darów dla osób z Ukrainy – przede wszystkim leki oraz żywność.
Studenci wszystkich wydziałów AST w Krakowie, Wrocławiu i Bytomiu utworzyli inicjatywę ,,AST dla Ukrainy”. Oprócz koncertów charytatywnych studenci i nauczyciele akademiccy AST (m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Jan Peszek) prezentowali literaturę ukraińską: czytali wiersze, fragmenty prozy, wykonywali pieśni ludowe, używali różnych form performatywnych, ruchowych oraz muzycznych, przybliżając kulturę Ukrainy. Wszystkie wykonania wraz z tłumaczeniem na język ukraiński były publikowane na Facebook’u na stronie ,,AST dla Ukrainy” oraz w innych mediach.
AST solidarna z Ukrainą.