AST Otwarta | „Spektakl może zostać przerwany” | Wojciech Parszewski | 2.12.2022
25.11.2022
Zapraszamy na pokaz autorskiego projektu Wojciecha Parszewskiego
– studenta V roku Wydziału Lalkarskiego AST Filii we Wrocławiu.
„Spektakl może zostać przerwany”
2 grudnia, godz.18:00
Scena im. Jerzego Treli, AST w Krakowie, ul. Straszewskiego 22
Wstęp wolny.
Kontakt w sprawie wejściówek: bilety@ast.krakow.pl, tel.12 362 71 30
Reżyseria: Wojciech Parszewski
Konsultacja reżysersko-dramaturgiczna: Karolina Szczypek i Paweł Sablik
Tekst: Wojciech Parszewski, Karolina Szczypek, Paweł Sablik
Scenografia i lalki: Nina Janiak
Projekcje: Magdalena Sroka
Występuje: Wojciech Parszewski
Monodram stworzony przez Wojciecha Parszewskiego jest opowieścią
o życiu osoby dotkniętej padaczką, o zmaganiu z chorobą ale – co równie istotne – społeczną izolacją.
Według danych statystycznych epilepsja należy do najczęstszych przewlekłych chorób neurologicznych. Wiąże się z obniżoną jakością życia chorego, wpływa negatywnie na jego samoocenę, relacje rodzinne i towarzyskie. Padaczka niezmiennie jest chorobą stygmatyzującą. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości o tej chorobie i sposobach wspierania pacjentów, którzy się z nią zmagają.
Sam autor spektaklu tak mówi o swojej pracy: Drgawki, trzepaczka, choroba świętego Wita, choroba wstydu, święta choroba – to tylko jedne z wielu określeń na padaczkę. Choroba ta dotyczy 65 mln ludzi na świecie i wystąpić może w każdym okresie życia. Dotyczy również mnie. W swojej pracy chciałbym zaprosić widza w głąb mojego umysłu, moich marzeń i lęków, neurotycznej ekstazy i panicznego strachu. To jest historia o zmaganiu się z chorobą z którą (wbrew obiegowej opinii) nie tylko się rodzi, ale można ją również nabyć (tak jak ja w wieku 18 lat), o zmaganiu się z jej objawami, ale przede wszystkim ze społeczeństwem. W moim monodramie podchodzę do swojej choroby zarówno w sposób humorystyczny, jak i na poważnie. Chcę zagrać z widzem w grę, gdzie będę przywoływać stereotypy dotyczące padaczki i hiperbolizować je do granic możliwości, by potem złamać je autoironią i żartem. W kontraście do tego stoją sceny o stygmatyzacji osób chorych na padaczkę, utracie marzeń, oraz realnych i nierealnych lękach związanych
z przyszłością.
Spektakl jest prezentowany na krakowskiej scenie w ramach realizowanego w AST nowatorskiego i unikalnego projektu AST OTWARTA dającego szanse na przełamanie stereotypów i zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami na skalę nie tylko polskich uczelni artystycznych, ale szeroko rozumianego teatru. Jego celem jest wypracowanie rozwiązań, które są odpowiedzią na konkretne braki środowiska wyższego szkolnictwa artystycznego i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rezultatem jest szeroki plan działania pozwalający na przezwyciężenie trudności w postrzeganiu i myśleniu o osobach z niepełnosprawnościami i ich miejscu w dostępnej uczelni teatralnej, a co za tym idzie w teatrze. Realizacja projektu pozwoli na kompleksowe i trwałe wypracowanie rozwiązań umożliwiających budowanie strategii działania AST w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami, które ze względu na swoją kondycję psychofizyczną nie mogą w pełni uczestniczyć w procesie kształcenia i korzystać z oferty Uczelni. W ramach projektu realizowane są szkolenia, wdrażane rozwiązania organizacyjno-techniczne i tworzone przedsięwzięcia o charakterze artystycznym.