AST OTWARTA | lipiec Miesiącem Dumy Osób z Niepełnosprawnościami (Disability Pride Month)
01.07.2023
W lipcu 1990 roku weszła w życie ustawa Americans with Disabilities Act (ADA). W tym samym roku w Bostonie odbył się pierwszy Dzień Dumy Osób z Niepełnosprawnościami. Pierwsze oficjalne obchody Miesiąca Dumy Osób z Niepełnosprawnościami miały miejsce w lipcu 2015 r., w którym przypadała również 25. rocznica powstania ADA. Od tego czasu miasta w całym kraju świętują Miesiąc Dumy Osób z Niepełnosprawnościami, organizując parady i inne uroczystości.
Disability Pride Month towarzyszy flaga stworzona przez Ann Magill w 2019 roku. Oryginalna flaga miała wzór błyskawicy i jasne kolory na czarnym tle. W odpowiedzi na opinie osób z niepełnosprawnością wzrokową została przeprojektowana w 2021 roku – wprowadzono stonowane kolory i proste paski. Nowy projekt ogranicza efekt stroboskopowy wywołany przez błyskawice, jest bardziej bezpieczny wizualnie dla osób z migreną i napadami epilepsji. Zmiana jasności kolorów sprawiają, że flaga jest bardziej dostępna dla osób ze ślepotą barw.
Każdy kolor reprezentuje inną niepełnosprawności:
- czerwony – niepełnosprawność fizyczna
- żółty – niepełnosprawność poznawcza i intelektualna, różnorodność neurologiczna
- biały – niepełnosprawność niezdiagnozowana i niewidoczna
- niebieski – choroba psychiczna
- zielony – niepełnosprawność sensoryczna
- czarny – żałoba po osobach, które zmarły w wyniku choroby oraz w wyniku przemocy, zaniedbania, samobójstwa i eugeniki; ciemne tło oznacza też wściekłość i protest przeciw złemu traktowaniu osób z niepełnosprawnościami.
Disability Pride Month ma na celu zwiększanie świadomości o niepełnosprawności, pozwala dostrzec znaczący wpływ, jaki osoby z niepełnosprawnościami mogą wywrzeć na swoje społeczności i miejsca pracy. Miesiąc Dumy Osób z Niepełnosprawnościami daje nam możliwość bycia lepszymi sojusznikami dla osób z niepełnosprawnościami.
Od października 2021 roku realizujemy projekt AST OTWARTA, którego celem jest poprawa dostępności Uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym dla studentów i pracowników z niepełnosprawnościami) poprzez wdrożenie zmian organizacyjnych, architektonicznych, technologicznych i edukacyjnych oraz podniesienie świadomości i kompetencji kadry AST z zakresu niepełnosprawności. Wszystkie ww. działania pozwolą na likwidowanie barier i poprawę dostępu dla osób z niepełnosprawnościami do kształcenia na poziomie wyższym.
Projekt AST OTWARTA jest nowatorskim i unikalnym projektem dającym szanse na przełamania stereotypów i zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami na skalę nie tylko polskich uczelni artystycznych, ale szeroko rozumianego teatru. Jego celem jest wypracowanie rozwiązań, które są odpowiedzią na konkretne braki środowiska wyższego szkolnictwa artystycznego i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rezultatem jest szeroki plan działania pozwalający na przezwyciężenie trudności w postrzeganiu i myśleniu o osobach z niepełnosprawnościami i ich miejscu w dostępnej uczelni teatralnej, a co za tym idzie w teatrze. Realizacja projektu pozwoli na kompleksowe i trwałe wypracowanie rozwiązań umożliwiających budowanie strategii działania AST w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami, które ze względu na swoją kondycję psychofizyczną nie mogą w pełni uczestniczyć w procesie kształcenia i korzystać z oferty Uczelni.