AST OBECNA – Inauguracja 79. roku akademickiego 2024/25 | 02.10.2024
03.10.2024
2 października 2024 roku na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego w siedzibie głównej Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie odbyła się 79. inauguracja roku akademickiego 2024/25. W poczet studentów i studentek AST w Krakowie przyjętych zostało 37 osób: 29 studiować będzie na I roku Wydziału Aktorskiego, 8 na Wydziale Reżyserii i Dramaturgii. W gronie społeczności AST powitanych zostało również 22 studentek i studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.
W swoim wystąpieniu Rektor Akademii dr hab. Grzegorz Mielczarek podziękował kończącej drugą kadencję na stanowisku Rektora prof. dr hab. Dorocie Segdzie słowami: „dziękujemy za bezkompromisowość w walce o prawdę i dobro, która sprawiła, że mogliśmy – wszyscy – bezpiecznie i na własnych zasadach dostrzegać i współtworzyć piękno. Za pełne pasji zaangażowanie, za kreowanie nowej jakości istnienia w Szkole i istnienia Szkoły, ale i za codzienny urzędniczy trud – w dwóch kolejnych kadencjach”.
Słowa wdzięczności skierowane zostały również do kończącej kadencję na stanowisku Prorektora dr hab. Beacie Guczalskiej „za Jej nieoceniony wkład w rozwój i funkcjonowanie Uczelni”, a także do prof. Adama Nawojczyka, który przez 12 lat pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego. „Pod jego opieką Wydział w pełni ujawnił swój potencjał, czego dowodem są liczne nagrody zdobywane przez studentki i studentów oraz coraz częstsze wyjazdy. Nasze spektakle dyplomowe, ale również pokazy egzaminacyjne są prezentowane w Polsce i za granicą.” – podkreślał Rektor Grzegorz Mielczarek. Rektor AST mówił o misji Akademii i strategii na najbliższe lata swojej kadencji, której hasło będzie brzmiało AST OBECNA.
Jak rozumiem ową obecność? Obecność to nie wyłącznie trwanie, tak przecież istotne i zapewniające ciągłość istnienia instytucji i wspólnoty. To również otwartość nie tylko na wrażliwość i potrzeby najbliższego otoczenia, tych, z którymi współdzielimy codzienność. Obecność to również umiejętność dostrzeżenia obszarów, w których możliwa jest „kompensacja niedoskonałego świata”. Będziemy uparcie tworzyć przestrzenie obcowania z pięknem, które często wymyka się powszedniości, przegrywa z nią w trudnej konkurencji walki o przetrwanie.
Wszyscy widzimy jak powiększają się obszary kulturowego wykluczenia. Jestem przekonany, że jedyną reakcją nie może być bezradne współczucie. Możemy – a być może nawet musimy – działać. Skoro, jak mówił Profesor Globisz, „mamy prawo i możliwość”, dzięki swoim umiejętnościom, talentom i przywilejowi bycia słuchanym, w najmniejszym bodaj stopniu wpłynąć na kondycję i wrażliwość drugiego człowieka, nie możemy z tej szansy nie skorzystać. Byłby to niewybaczalny grzech zaniechania. Dlatego też w ciągu najbliższych miesięcy uruchomimy szereg działań, dzięki którym dotrzemy do grup najbardziej wykluczonych z kultury (…).
OBECNOŚĆ znaczy również gotowość na zmianę. Przede wszystkim – w sposobie, w jaki postrzegamy i reagujemy na świat. Nie możemy pozostać poza głównym nurtem tych zmian – to my powinniśmy wyznaczać ich kierunek. Tak, aby ewolucja medium nie zniweczyła przekazu, jakie ono niesie, tak by sztuka pozostała przestrzenią ludzkiego spotkania.
Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody i odznaczenia. Pierwsza Wicewojewoda Małopolska Elżbieta Achinger przekazała państwowe odznaczenia przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej: Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę uhonorowana została Magdalena Krawczyk, Medal Brązowy otrzymali: Weronika Kosno, Michał Wawrzyniak, Konrad Wilewski.
Reprezentująca Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hannę Wróblewską Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego MKiDN Agnieszka Hejduk-Domańska wręczyła odznaczenia przyznane w uznaniu dorobku artystycznego: Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla prof. dr hab. Doroty Segdy oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla dra Pawła Miśkiewicza.
Gościem honorowym uroczystości był prof. dr hab. Jacek Popiel, który wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Od Studia teatralnego do Akademii Sztuk Teatralnych. Czy można pogodzić Osterwę z Solskim i Wyspiańskim?” .
O część artystyczną zadbała grupa studentek i studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, specjalności wokalno-aktorskiej.
Listy gratulacyjne oraz adresy okolicznościowe z okazji Inauguracji roku akademiciego 2024/2025: