Rekrutacja – zasady ogólne

ZASADY REKRUTACJI STUDENTÓW NA STUDIA
W RAMACH PROJEKTU KA131-2024 PROGRAMU ERASMUS+
W AKADEMII SZTUK TEATRALNYCH IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KRAKOWIE

I. Zasady ogólne                                                                                                          

  1. Studenci AST ubiegający się o stypendium na realizację mobilności w postaci zagranicznych studiów w ramach Programu Erasmus+, podlegają procedurze rekrutacji koordynowanej przez Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+ i Komisję Rekrutacyjną ds. Programu Erasmus+ we współpracy z przedstawicielem studentów.
  2. Student może skorzystać z finansowania Programu Erasmus+ na studia za granicą więcej niż jeden raz w każdym cyklu studiów pod warunkiem, że okres studiów i praktyk nie przekroczy 12 miesięcy w każdym cyklu studiów. Wyjątek stanowią jednolite studia magisterskie, dla których kapitał wyjazdowy wynosi 24 miesiące łącznie.
  3. Informacje o uczelniach partnerskich, liczbie miejsc, okresie trwania studiów, poziomie studiów, języku studiów oraz terminie i miejscu składania dokumentów, składzie komisji kwalifikującej, udostępniane są przez Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+ na stronie internetowej Uczelni.
  4. O stypendium może się ubiegać każdy student AST (niezależnie od obywatelstwa), spełniający łącznie następujące warunki: ma za sobą co najmniej jeden rok studiów, legitymuje się wysoką średnią ocen, zna język wykładowy uczelni goszczącej w stopniu pozwalającym na udział w zajęciach i wykładach oraz korzystanie z literatury w tym języku, uzyskał pozytywną opinię dziekana danego wydziału, złożył w terminie kompletny wniosek aplikacyjny.
  5. O stypendium nie mogą ubiegać się osoby, które studiują w oparciu o wpis warunkowy na semestr/rok.

II. Zasady rekrutacji

  1. Oceny i selekcji dokumentów aplikacyjnych kandydatów dokonuje Komisja Rekrutacyjna Programu Erasmus+.
  2. Podstawowymi kryteriami kwalifikacji i wyboru są: średnia ocen z ostatniego roku studiów; poziom udokumentowanej znajomości języka obcego, w którym prowadzone są zajęcia w uczelni partnerskiej, w stopniu umożliwiającym realizację studiów; motywacja do wyjazdu.
  3. Komisja przygotowuje listę rankingową i ma prawo do zastosowania dodatkowych kryteriów kwalifikacji i wyboru studentów, do których zalicza się: aktywność: działalność studencka – aktywne uczestnictwo życiu w AST (Samorząd Studencki, koła naukowe, komisje uczelniane itp.);  działalność ogólna (poświadczona działalność zawodowa, wolontariat, aktywność naukowa/artystyczna poza Uczelnią itp.); listy rekomendacyjne (maksymalnie dwa) podpisane odręcznie dotyczące zasadności wyjazdu na stypendium zagraniczne w ramach Programu Erasmus+.
  4. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu studenta na studia leży po stronie uczelni przyjmującej.
  5. Student zakwalifikowany na wyjazd stypendialny w ramach Programu Erasmus+ jest zobowiązany podpisać umowę z AST przed wyjazdem na stypendium. Niepodpisanie umowy jest jednoznaczne z rezygnacją z przyznanego stypendium.
  6. Student rezygnujący ze stypendium zobowiązany jest do niezwłocznego pisemnego poinformowania o tym fakcie Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+.
  7. Jeżeli student, któremu przyznano stypendium programu Erasmus+ zrezygnuje z wyjazdu, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+ do otrzymania stypendium rekomenduje kolejną  osobę znajdującą się na liście rezerwowej. Osobie tej przysługuje stypendium według zasad ogólnych.

III. Dokumenty rekrutacyjne                                                                                                                              

  1. Teczka aplikacyjna powinna zawierać:

Obowiązkowo:

CV

list motywacyjny zawierający uzasadnienie wyjazdu

pisemna opinia właściwego dziekana,

pisemna zgoda promotora w przypadku studentów IV roku


Dodatkowo:

  • potwierdzenie aktywności: działalności studenckiej lub/i działalność ogólnej;
  • certyfikat językowy np. FCE, CAE, CPE, TOEFL, IELTS, DELE, Goethe Zertifikat, CELI itp.,
  • list rekomendacyjny (maksymalnie dwa).
  • Wszystkie dokumenty powinny być przygotowane w j. polskim (poza certyfikatami językowymi).

IV. Procedura odwoławcza

Każdemu kandydatowi ubiegającemu się o stypendium Programu Erasmus+, przysługuje prawo do odwołania się od decyzji Komisji Rekrutacyjnej w formie pisemnej, w terminie 7 dni od dnia sporządzenia i ogłoszenia oficjalnej listy zakwalifikowanych do wyjazdu. Organem odwoławczym jest Rektor AST.

V. Postanowienia końcowe                                 

  1. Powyższe zasady rekrutacji zostały sporządzone na podstawie informacji i wytycznych przekazanych przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ na dzień ich publikacji.
  2. Wszelkie zmiany zasad rekrutacji i realizacji zagranicznych wymiennych studiów będą publikowane na stronie internetowej AST.
  3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem, stosuje się odpowiednio Regulamin Studiów AST i Statut AST.

WAŻNE: