AST OTWARTA | Światowy Dzień Świadomości Dostępności | 18.05.2023
18.05.2023
Od 2012 roku, w trzeci czwartek maja świętowany jest Światowy Dzień Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day, GAAD).
Inicjatorami obchodów był informatyk Joe Devon i specjalista ds. dostępności Jennison Asuncion. Zaczęło się od wpisu na bloga Joe Devona, w którym pokazał, jak mało znane są technologie wspierające w porównaniu z liczbą osób z niepełnosprawnościami, dla których czasem to jedyna możliwość skorzystania z Internetu, napisania pisma urzędowego itp.
Głównym celem Światowego Dnia Świadomości Dostępności jest uwrażliwienie na kwestie związane z dostępnością cyfrową, takie jak: korzystanie z technologii wspierających (np. czytników ekranu, programów do zamiany mowy na tekst), walka z wykluczeniem cyfrowym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, tworzenie i promowanie produktów oraz usług dostępnych cyfrowo.
Różne instytucje w Polsce, takie jak Ministerstwo Cyfryzacji czy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych PFRON, ale także fundacje, aktywnie włączają się w obchody Światowego Dnia Świadomości Dostępności, poprzez organizację konferencji czy webinarów służących zwiększaniu świadomości społecznej w zakresie problemów, na jakie mogą napotykać osoby z niepełnosprawnościami w integracji cyfrowej, a także zachęceniu wszystkich do mówienia, myślenia i uczenia się o dostępności.
Więcej informacji:
Światowy Dzień Świadomości Dostępności – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Dostępność cyfrowa – Serwis gov.pl
Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie również dąży do poprawy dostępności cyfrowej i upowszechnienia wiedzy o niej.
Od października 2021 roku realizujemy projekt AST OTWARTA, którego celem jest poprawa dostępności Uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym dla studentów i pracowników z niepełnosprawnościami) poprzez wdrożenie zmian organizacyjnych, architektonicznych, technologicznych i edukacyjnych oraz podniesienie świadomości i kompetencji kadry AST z zakresu niepełnosprawności. Wszystkie ww. działania pozwolą na likwidowanie barier i poprawę dostępu dla osób z niepełnosprawnościami do kształcenia na poziomie wyższym.
Projekt AST OTWARTA jest nowatorskim i unikalnym projektem dającym szanse na przełamania stereotypów i zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami na skalę nie tylko polskich uczelni artystycznych, ale szeroko rozumianego teatru. Jego celem jest wypracowanie rozwiązań, które są odpowiedzią na konkretne braki środowiska wyższego szkolnictwa artystycznego i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rezultatem jest szeroki plan działania pozwalający na przezwyciężenie trudności w postrzeganiu i myśleniu o osobach z niepełnosprawnościami i ich miejscu w dostępnej uczelni teatralnej, a co za tym idzie w teatrze. Realizacja projektu pozwoli na kompleksowe i trwałe wypracowanie rozwiązań umożliwiających budowanie strategii działania AST w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami, które ze względu na swoją kondycję psychofizyczną nie mogą w pełni uczestniczyć w procesie kształcenia i korzystać z oferty Uczelni.
Pełnomocnikiem Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami jest mgr Tomasz Wesołowski, pedagog Wydziału Aktorskiego w Krakowie.
e-mail: dostepnosc@ast.krakow.pl